„ Jak ja mieć będę dwadzieścia lat
Zacznę oglądać nasz piękny świat.
Usiądę na wielkim ptaku motorze
I wzniosę się w wszechświata przestworze’’.
fr. wiersza ,,Marzenie’’ Abramka Koplowicza
22 maja 2025 r. grupa uczniów kl. 8 wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Łodzi zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka w Warcie. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu ,,Podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej’’. Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Dzieci Polskich, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Pomnik Pękniętego Serca – to miejsca, które młodzież odwiedziła , wykonywała działania projektowe, upamiętniała ofiary II wojny światowej. Bardzo ważnym i wzruszającym momentem było spotkanie z dzieckiem Holokaustu panią Ireną Szczurek. W Polsce z miliona żydowskich dzieci zagładę przeżyło około 5 tysięcy. Wśród nich mała Renata Paulina, która po wojnie została Ireną. To Ona była bohaterką dzisiejszej lekcji historii. Autor wiersza, Abramek Koplowicz, to także dziecko – trzynastoletni mieszkaniec łódzkiego getta. Niestety, jego marzenia o ,,wszechświata przestworze’’ nie spełniły się, zginął w komorze gazowej w Auschwitz w sierpniu 1944 r. Zachowajmy poznane dziś historie w okruchach naszej pamięci!